Metin Şenergüç için anma ve kitap tanıtımına davetlisiniz


Sevgili dostlar ressam Metin Şenergüç ölümünün 5’inci yılında anılacak, “Orizonun Ötesi” kitabı tanıtılacak.

Politik sığınmacı olarak yaşadığı Londra’da 16 Aralık 2018’de yaşamını yitiren Ressam Metin Şenergüç, biz dostlarınca 17 Aralık Pazar saat 19.30’da “27 Moorfield Road N17 6PY” adresindeki DAY MER-Tottenham’da anılacak. Anma günü Şenergüç’ün sağlığında kaleme alıp yayınlama şansı bulamadığı resimlerinden oluşan “Orizonun Ötesi” kitabı da tanıtılacak.

Yaşamı boyunca özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren, sanat ve kültür adamı, ressam, güncel sanatın yorumcusu, sayısız sergilere katılan Metin Şenergüç anmasına tüm dostları ve toplum davetlidir.

Metin’in toplumda iz bırakan 100 önemli isim olarak “Londra’da Bizim’Kiler” kitabımda yer almıştı. Sol yanındaki cevahiri hiç bir zaman karartmayan Şenergüç, ardında bıraktığı pek çok eser ve Efe’yi bize emanet etti. Onu gelecek kuşaklara taşıyacak kitabının yayınlanması büyük bir mutluluk.

Şenergüç, 1960’da İzmir’de işçi çocuğu olarak beş kardeşin üçüncüsü olarak doğdu. Politika her yönüyle yaşamımı belirledi ve yön verdi. Türkiye’de 2 yıl TKP davasında cezaevinde yattıktan sonra gittiği Yunanistan, Belçika ve Almanya’da sürgün kalan Şenergüç; 1990’da geldiği Londra’da Chamberwell School of Art’da resim bölümünü bitirdi ve St Martins School of Art’da yüksek lisansını yaptı. Ressamlığı kadar politik makaleleri, köşe yazıları ve sanat eleştirmenliği ile de tanınmıştı.

Şenergüç’ün yakın arkadaşı Mehmet Taş’ın yorumu şöyle:

“Metin, yakın tarihimize damga vuran sanat akımlarını ve kültür politikalarını felsefi ve politik argümanlar eşliğinde kendine özgü yöntemlerle çağdaş sanat vizyonunu Londra’daki yaşamı boyunca geliştirme gayreti içindeydi. Sanat eğitimini İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinde yapmakla kalmadı aralıksız çalışarak sanatçı kimliğini ileri boyutlara taşıdı.”

Ressam Sümer Erek de şunları söyledi:

“Metin, yazıp bitirdiği ama basmaya ömrünün yetmediği ‘Orizonun Ötesi’ kitabında ‘Sanat, ‘güzellik’i aramaktır. der, bazıları. Oysa güzellik, yer ve zamana göre değişir. Orizon çizgisi gibidir, yaklaştıkça kaçar güzellik’. Sanatında ve politik analizlerinde her zaman bu diyalektiğin mantığına uydu. Ölüm, bir sanatçımızı, bir sanat düşünürümüzü ve özgürlük savaşçısı bir yoldaşımızı aramızdan aldı gitti. Ölüme inat onu eserlerinde ve kavgamızda yaşatmaya devam edeceğiz.”

Gecede buluşmak üzere dostlar.

 

2740930cookie-checkMetin Şenergüç için anma ve kitap tanıtımına davetlisinizSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*