Asya piyasaları düşüşle başladı haberi


Hong Kong hisseleri, Alibaba’nın yaklaşık yüzde 6 oranında artmasıyla yükselişe geçti.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi, diğer Asya-Pasifik piyasalarının çoğunlukla düştüğü sırada teknoloji hisselerinin desteğiyle neredeyse yüzde 2 arttı.

ALİBABA’NIN HİSSELERİ YÜZDE 3 DEĞER KAZANDI

Hang Seng Tech endeksi, kurucusu Jack Ma’nın Hong Kong’da listelenen Alibaba hisselerinden 50 milyon dolar satın aldığının bildirilmesinin ardından teknoloji devi Alibaba’nın yüzde 5,84’lük kazancının öncülüğünde neredeyse yüzde 3 arttı. Çin anakarası CSI 300 yüzde 0,3 artış gösterdi.

Yatırımcılar ayrıca Japonya’dan gelen ekonomik verilerin yanı sıra Avustralya’dan gelen fabrika faaliyeti verilerini de değerlendiriyor.

Japonya’nın Aralık ayı ihracatı beklentileri aştı; ticaret dengesi, ekonomistlerin beklediği 122,1 milyar dolarlık açıkla karşılaştırıldığında 62,1 milyar dolar fazla verdi. Veriler, Japonya Merkez Bankası’nın para politikasını değiştirmeden bırakmasından bir gün sonra geldi.

AVUSTURALYA’DA İMALAT FAALİYETLERİNDE GENİŞLEME

Avustralya’da Juno Bank’ın flaş PMI anketleri de görüldü; bu anketler, 11 ay boyunca süren daralmanın ardından Ocak ayında imalat faaliyetlerinde genişleme olduğunu gösterdi. Ülkedeki ticari aktivite de Ocak ayında Aralık ayına göre daha yumuşak bir daralma kaydetti.

Avustralya’da S&P/ASX 200 duyurunun ardından marjinal bir artış göstererek üç günlük galibiyet serisini sürdürdü.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,26 kayıpla Salı gününden itibaren kayıplarını sürdürürken, Topix yüzde 0,15’lik daha küçük bir kayıp gördü.

Güney Kore’de Kospi yüzde 0,43 oranında değer kaybederken, ağır toplar Samsung Electronics ve SK Hynix, gösterge endeksinde ilk 10 hisse arasında en büyük kayıpları kaydetti. Küçük ölçekli Kosdaq da yüzde 1,35 düştü.

Gözler TCMB’nin faiz kararına çevrildi

 

New York borsası karışık seyirle kapandı

 

Netflix 2023’ün son çeyreğinde 13 milyonu aşkın yeni abone kazandı

 

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*